Byliny, ktoré nájdete v produktoch Tarani
Aloe Vera
Aloe Barbadensis
Aloe vera je prastará liečivá bylina, ktorá v mnohých východných zemiach bola považovaná za veľmi dôležitú rastlinu. Už v starom Egypte bola používaná k balzamovaniu, taktiež patrila medzi tajné skrášľujúce prostriedky kráľovny Kleopatry.V ajurvédskej medicíne patrí neodmysliteľne k najpoužívanejším pre svoje silne omladzujúce a obnovujúce účinky.
Amalaki
Phyllanthus emblica, Emblica officinalis
Plod Embelika je jedna z najčastejšie používaných a obľúbených súčastí ajurvédskych liekov. V ajurvéde je Embelika považovaná za bylinu Rasajana, čo znamená rastlinu s omladzujúcimi a revitalizujúcimi účinkami (stimulácia a rychlá obnova tkanív).
Ashwagandha
Withania Somnifera
Withania je nazývaná indickým ženšenom a bylinou „“Rasayana“ s omladzovacími a revitalizujúcími účinkami.
Arjuna
Terminalia arjuna
Arjuna je v ajurvéde nazývaná „Hradya“, čo znamená srdcu prospešná.
Bakopa Drobnolistá (Brahmi)
GOTU KOLA Centella asiatica, Bacopa monnieri
Brahmi je plazivá rastlina, má červenú stonku a zapúšťajúce korene, ktoré vyrastajú z kĺbikov. Je veľmi významnou rastlinou v ajurvédskom lekárstve a je považovaná za najviac omladzujúcu a revitalizujúcu rastlinu pre nervový systém a mozgové bunky.
Bazalka Svätá
Ocimum Basilicum (Tulsí)
Bazalka pravá je aromatická bylina pochádzajúca z Indie. Je mimoriadne univerzálna, používá sa pri širokej škále zdravotných problémoch.
Bhumyamalaki
Phyllanthus amarus
Túto rastlinu je možno v ajurvédskom systéme použit pre liečbu pečeňových ochorení. Pravidelné užívanie sa v ajurvéde doporučuje pre celkovú oslabenosť v pokročilejšom veku.
Margosa
NEEM / NIMBA Azadirachta indica, Melia azadirachta
Margosový strom je zdrojom celej rady patentovaných výtažkov. Využívá sa kôra, semená, listy, plody, smola i olej. Margosa obsahuje výnimočné liečivé substancie, ktoré ponúkajú terapeutické využitie vo všetkých smeroch.
Cucurbita Pepo
Tekvica obecná
Semená sa používajú k lekárskym účelom. Sú detoxikačné, antioxidačné, močopudné, regeneračné, antiparazitné.
Gokshura
Tribulus terrestris
Gokshura sa v ajurvéde používa pri liečbe ochorení močových ciest, porúch funkcie ladvín a sexuálnych dysfunkcií.

Eclipta Alba
Bhringraj
Ajurvédsky brazilský keratín
Tinospóra Srdcolistá
Tinospora cordifolia
Guduchi je jedna z najčastejšie v ajurvéde používaných rastlín. Je to „Rasajana“, čo značí omladzovacia a revitalizujúca rastlina, ktorá má úžasné účinky na imunitný systém.
Myrhovník (Guggulu)
Commiphora mukul
Guggulu sa na indickom subkontinente používa od pradávna k účelom náboženských rituálov. V ľudovom liečiteľstve sa používá pri epidémiách, kde je nutné očistiť miesto, kde chorá osoba žije.
Haritaki
Terminalia chebula
V klasickej ajurvédskej literatúre je Haritaki nazývaná „Shrotoshodhan“, čo značí rastlinu, ktorá čistí a otvára upchané kanály. Je to taktiež bylina „Rasayana“, čo značí omladzujúci a revitalizujúci efekt na čreva.

Juglans Regia
Vlašák kráľovský
Vlašák kráľovský je mohutný listnatý strom, ktorý dorastá výšku až 45 m. Je to jedna z nejpestovanejších drevín sveta.

Kajeput striedavolistý - Tea Tree
Melaleuca Alternifolia
Kajeput striedavolistý je známy ako čajový strom, i keď s čajovníkom nemá nič spoločného. Svoj názov Tea tree dostal vďaka svojmu vzhľadu v tvare „T“.
Olej zo stromu Melaleuca Alternifolia je preslávený u veľa generací pre svoje vynikajúce dezinfekčné účinky.
Kaolin
Caolin
Kaolin je hornina, ktorá sa skladá z minerálov kaolinit a drobných kremenných zŕn, ktoré ovplyvňujú viskozitu materiálu. Používá sa na výrobu keramiky a papieru, ale je taktiež veľmi často využívaná v kozmetickom priemysle. Kaolín je bohatý na minerálníe látky a stopové prvky, najmä oxid kremičitý, magnézium, draslík, kalcium, ktoré blahodárne pôsobia na ľudskú pokožku.
Karela
Momordica charantia
V Indii i v zahraničí sa Karela je ako zelenina. Karela je po Amalaki jednou z hlavných plodín produkujúcich vitamín C. 100 g Karely obsahuje 188 mg kyseliny askorbovej.
Kiratatikta
Swertia chirata
Kiratatikta rastie divoko v indickej časti Himalájí.Jedným z hlavných prínosov je regulácia a posilnenie tráviaceho traktu, zlepšuje chuť k jedlu, pomáha na zápchu a uľavuje od prílišného smädu.
Sladké Drievko (Madhuyashti)
Glycyrrhiza glabra
Madhuyashti je tradičným rastlinným liečivom s dlhou tradíciou nie len v Indií, ale celosvetovo. Je rastlinou „Rasayana“, ktorá zlepšuje celkovú vitalitu tela a posilňuje imunitný systém.
Manjishtha
Rubia cordifolia
Manjishtha sa pestuje pre červené farbivo získavané zo sušeného koreňa. Bylina patrí v ajurvéde medzi najsilnejšie čističe krvi.
Gymnema lesná
Gymnema sylvestre
Meshashringi znamená „ničiteľ tukov“. Pokiaľ osoba iba zožuvá list, pocíti chuť cukru na dlhé hodiny. Blokuje túžbu po sladkom.
Senovka grécka
Trigonella foenum-graecum
Trigonella je jedna z najstarších kultúrnych rastlín a v Indii má dlhú tradíciu. Semená nachádzajú uplatnenie v kuchyni ako korenie a v ajurvédskom systéme sa používá pre vyrovnanie hladiny krvného cukru.

Nardostachys Jatamansi
Nard pravý
Nard pravý je vzdialený príbuzný kozlíku lékárskemu, rastie v nadmorských výškach 3000-5000m. Je to himalájska bylina.
Papája obecná
Carica papaya
Papája obecná sa od pradávna pestuje pre svoje plody, ktoré sa konzumujú surové alebo kompótované. Využívajú sa taktiež jej semená, které sa pre svoju palčivú chuť používajú ako náhrada čierneho korenia. Mladé listy sa konzumujú ako špenát. Export celých plodov je, s ohľadom na náchylnosť na otlačenie a houbovité ochorenie, obmedzený.
Safed Musli
Asparagus adscendens
V ajurvédskej medicíne je tento sytém označováný za „Balya“ (svaly siliaci) a „Rasayana“ (s omladzujúcimi a revitalizujúcimi účinkami). Má široké použitie pri dysfunkcii mužských genitálií.
Smilax
Hemidesmus indicus
Indická Sarsaparilla pochádza z južnej Ázie.Ide o vytrvalú popínavú rastlinu s drevitým a silno aromatickým koreňom.
Shallaki
Boswellia serrata
Shallaki - živica je známa ako indické kadidlo používané často pri náboženských obradoch. Ako liečivá bylina vďaka špecifickej bowsellovej kyseline dokáže vyvíjať značnú protizápalovú aktivitu, ktorá znižuje bolestivosť a zápal bez toho, aby ovplyvňovala žalúdočnú mukózu. Výskumy dokázali, že boswellová kyselina má antisklerotické, antiartritické a protizápalové účinky. Tiež znižuje hladinu triglyceridov a cholesterolu.
Shankhpushpi
Convolvulus pluricaulis
Shankhpushpi je označovaná ako „Medhya“, čo znamená tonikum pre mozog, digestívum, povzbuzuje chuť k jedlu a tvorbu kyselín v tráviacom trakte. Je tiež braná ako rastlina „Rasajana“, užíva sa pri celkovej oslabenosti.
Shavatari
Asparagus racemosus
V ajurvédskej medicíne je tento sytém označovaný za „Balya“ (svaly siliaca) a „Rasayana“ (s omladzujúcimi a revitalizujúcimi účinkami). Shavatari znamená v sanskrte „tá, ktorá má sto manželov“, čo vypovedá o schopnosti podporovať u žien plodnosť a vitalitu.
Výtrusy Shilajitu sú kompaktné masou pripomínajúce čierne uhlie, ktoré je vylučováné do medzier medzi kameňmi v nižšie položených oblastiach Himalájí a Nepálu behom horúcich dní. Shilajitu popisuje, že „sotva existuje liečiteľná choroba, ktorá by sa nedala zmierniť alebo vyliečit podaním Shilajitu".

Slnečnicový Olej
Helianthus annuus
Z bylinných olejov či macerátov sa bežne používá základ slnečnicového oleja. Je oveľa jemnejší ako olivový olej. Kvalitný olej veľmi prospieva pokožke. Složením pripomína ľudský kožný maz a je neutrálny - podobá sa prirodzeným lipidom pokožky.
Prírodný Zinok
Pálený oxid zinku
Zinok, ktorý je obsiahnutý v preparátoch Tarani, je celkom odlišným spôsobom spracovávaný a upravovaný. Podľa ajurvédskych princípov je upravovaný tak, aby zmenil svoje humorálne (látkové) vlastnosti, tým mení svoje chemické zloženie a charakterové vlastnosti. Má ďaleko silnejší účinok a efekt je úplne nezlúčiteľný s bežným použitím zinku.
Zázvor (Sunthi)
Zingiber officinale
Sunthi je v indickom ľudovom liečiteľstve známe ako karminatívum (liečivo zmierňujúce plynatosť). Užívanou časťou Sunthi je jeho koreň.
INDICKÝ VALERIÁN (Tagar)
Valeriana wallichii
V ajurvédskej literatúre je Tagar spomínaný pre svoju schopnosť uľavovať od bolesti hlavy a zahlienení pľúc tým, že odvádza hlien kašľom. Ženám uľavuje od kŕčov pri menštruácii
Trikatu (Zázvor, Piepor čierny, Piepor dlhý)
Zingiber officinale, Piper nigrum, Piper longum
Trikatu je zmesou plodov z troch ajurvédskych bylín. Má široké použitie pre podporu respiračného a tráviaceho traktu, pretože zlepšuje gastritické funkcie.
Triphala
Emblica officinalis, Terminalia belerica, Terminalia chebula
Thriphala je smesou plodov troch ajurvédskych rastlín. Má omladzujúce, revitalizujúce, dušené funkcie zlepšujúce prínos, podporuje imunitný systém, trávenie a tým zlepšuje kvalitu života a všeobecný pocit dobrého zdravia.
Vajikaran
Mucuna pruriens
V klasickej ajurvédskej literatúre sú fazule nazývané „Vajikaran“, čo doslova znamená „konsky zosilnená sexuálna aktivita“ alebo veľmi účinné afrodiziakum. Nedávne výskumy dokázali, že semená Vajikaranu sú veľmi účinným antidepresívom, pomáhajú zvýšiť hladinu dopamínu, serotonínu a ďalších katecholaminov v mozgu a tele vedúcich k zlepšeniu nálady a úľave od depresií.
Vibhitaki
Terminalia bellirica
V Indii je Vibhitaki rastlinou „Rasayana“, omladzujúca a dodávajúca vitalitu.
Citróny a Limetky obsahujú dobre vstrebateľný vitamín C, dostatok organického vápniku a fytochemikálie tzv. liponoidy, ktoré spájajú vitamín C a vápnik, takžetelo ich prijíma oba zároveň.
Pomaranče a Mandarínky obsahujú Vitamín C, organický vápnik, horčík, draslík, kyselinu listovú a ďalšie telu prospešné látky.
Cesnak
Allium sativum
Cesnak zvyšuje vitalitu obsahuje fytochemický alicín, zlúčeniny síry (čím posilňuje imunitu) a ďalšie telu prospešné látky.
Komunikovať spolu môžeme hneď, stačí
zavolať +421 948 780 988 alebo napísať info@tarani.sk